Poliuretanowo-cementowy lub poliuretanowo-polimocznikowy system posadzkowy przeznaczony jest do obiektów o najwyższych obciążeniach mechanicznych, chemicznych oraz termicznych, w których od posadzki wymaga się bardzo wysokich parametrów technicznych, wysokiej estetyki, łatwości w utrzymaniu czystości oraz trwałości. Posadzki wykonane w tej technologii znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w zakładach przetwórstwa spożywczego, przemyśle chemicznym i farmaceutycznym, w których to posadzce stawia się najwyższe wymagania.
Grubość posadzek poliuretanowo-cementowych na ogół waha się od 4mm do 12mm w zależności od rodzaju obciążenia mechanicznego i temperatury użytkowania. Dzięki zastosowaniu środków bakteriobójczych posadzki mogą mieć również właściwości antybakteryjne. Producenci oferują także systemy antyelektrostatyczne. Posadzki mają różne warianty wykończenia powierzchni, od zupełnie gładkiej po mocno chropowatą, dzięki czemu mogą być stosowane również w produkcji mokrej. Wszystkie proponowane warianty posadzek poliuretanowo-cementowych są łatwe w utrzymaniu czystości oraz spełniają wszystkie wymogi higieny.
Żywice epoksydowe to materiały służące do wykonywania wielowarstwowych, bezspoinowych posadzek. Znajdują szerokie zastosowanie, głównie w zamkniętych obiektach przemysłowych i użytkowych, takich jak: hale produkcyjne i magazynowe, garaże, parkingi, warsztaty, chłodnie, oczyszczalnie ścieków, szpitale, laboratoria, kuchnie, lofty, sklepy, garaże, hurtownie, itp.
Epoksydowa posadzka wykonywana jest głównie na zagruntowanym podłożu betonowym. Może być wykończona w wersji gładkiej (wylewka lub posadzka zacierana) lub antypoślizgowej (posadzka zasypywana). Grubość posadzki epoksydowej uzależniona jest od jej typu i przeznaczenia i waha się od 0,5 mm do 5 mm np.: (posadzki cienkopowłokowe malowane 0,5-1 mm, wylewki i posadzki zasypywane 2-3 mm, kamienne dywany i posadzki grubowarstwowe 1,5 – 5 mm).
Dzięki zastosowaniu wypełnienia w postaci kolorowego kruszywa kwarcowego, dowolnego barwienia w masie (pełna kolorystyka RAL) lub kolorowych płatków PCV może mieć charakter dekoracyjny. Zastosowanie żywic matujących poliuretanowych sprawia, że posadzka epoksydowa zyskuje odporność UV.
Na rynku dostępne są również żywice epoksydowe umożliwiające wykonanie posadzek antyelektrostatycznych w wersji gładkiej i antypoślizgowej.
Żywice metylometaktylowe (SILIKAL) zwane szybkoutwradzalnymi wykorzystuje się przy wykonywaniu posadzek szczególnie narażonych na obciążenia mechaniczne i chemiczne, nie tylko w przemyśle, ale również w rzemiośle oraz handlu. Podstawę systemów posadzek żywicznych SILIKAL stanowią estry kwasu akrylowego i metakrylowego. Jako substancje należące do grupy związków reaktywnych posiadają one wiązanie podwójne C=C. Ich głównym składnikiem jest metylometakrylat (MMA). Utwardzanie tzw. polimeryzacja następuje po dodaniu drugiego składnika - utwardzacza w formie proszku (nadtlenku), który spełnia jedynie funkcję inicjacji. Utwardzanie przebiega bardzo szybko (do 2godzin) - również w warunkach bardzo niskich temperatur. Dzięki temu posadzki SILIKAL idealnie nadają się do szybkich remontów i modernizacji istniejących obiektów.
Żywica poliuretanowa jest materiałem, który służy do wykonywania wielowarstwowych, bezspoinowych posadzek. System ten przeznaczony jest do obiektów zamkniętych i otwartych, takich jak hale przemysłowe, magazynowe, hurtownie, warsztaty, szkoły, szpitale, laboratoria, sklepy, pomieszczenia techniczne, korytarze, balkony, tarasy, parkingi i rampy zewnętrzne, mieszkania itp. U niektórych producentów żywic istnieją materiały, które umożliwiają tworzenie kolorowych wzorów i zatapianie elementów dekoracyjnych. Dlatego też ten typ posadzki jest szczególnie polecany w budownictwie mieszkaniowym oraz obiektach użyteczności publicznej.
Poliuretanowa posadzka wykonywana jest głównie na zagruntowanym podłożu betonowym. Może być wykończona na gładko (wylewka) lub ostro (piasek kwarcowy). Istnieje też możliwość uzyskania faktury tzw. „skórki pomarańczy”. Grubość posadzki poliuretanowej waha się od 0,25 mmm do 3 mm w zależności od przeznaczenia posadzki oraz rodzaju i jakości podłoża.